اخبار

نشست تخصصی هم اندیشی بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل

نشست تخصصی هم اندیشی بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل
نشست تخصصی هم اندیشی بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل با حضور استان های خراسان رضوی، اصفهان ، خوزستان، فارس، سیستان و بلوچستان، و گلستان در سالن

گزارش جامع از نشست تخصصی هم اندیشی بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل
با حضور روسای ادارات و کارشناسان ذی ربط 6 استان 


نشست تخصصی هم اندیشی بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل با حضور استان های خراسان رضوی، اصفهان ، خوزستان، فارس، سیستان و بلوچستان، و گلستان در سالن کنفرانس طبقه سوم وزارت متبوع برگزار شد . 
این نشست که پیش از ظهر روز دوشنبه مورخ 15/9/95 برگزار شد، مهندس هفده تن معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جناب آقای کریم یاوری مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری و جمعی از کارشناسان اداره کل مرتبط ستادی به همراه روسای ادارات و کارشناسان 6 استان کشور حضور داشتند.
در این نشست کارشناسان استانی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد خود، به بررسی مسایل ، مشکلات و چالش های موجود پرداختند. و در ادامه نقطه نظرات خود را در ارتباط با اصلاح قانون بیمه بیکاری مطرح نمودند.
سپس جناب آقای یاوری مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری در این نشست ضمن خیر مقدم و خوش آمدگویی به مدعوین، ابیان فرمودند که همکاران ادارات حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری در سراسر کشور نهایت تلاش و دقت خود را مبذول داشته اند تا بتوانند سیاست های دستاوردمحور حوزه معاونت روابط کار و این اداره کل را محقق نمایند.
این مقام مسئول در اجرای قانون بیمه بیکاری همچنین اظهار داشتند، علی رغم افزایش تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد جامعه و مشکلات بنگاههای تولیدی ، در طی 2 سال اخیر با مدیریت بهینه منابع و مصارف بیمه بیکاری ، با صرفه جویی و مدیریت هزینه ها ، مصارف بیمه بیکاری کاهش داشته است این امر بدون برنامه ریزی همکاران ستادی و تلاش همکاران واحدهای اجرایی میسور نبود .
وی افزود: مطابق با گزارش سازمان تامین اجتماعی که سالانه به شورای اقتصاد و مقام عالی وزارت ارائه می شود ، در سال 93 منابع بیمه بیکاری از مصارف پیشی گرفت و طبق آمار سال 94 حدود 300 میلیارد تومان منابع صندوق بیمه بیکاری نسبت به مصارف افزایش یافته علی رغم این که تعداد مقرری بگیران افزایش داشته و امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش جمعیت مقرری بگیران را شاهدیم .
وی تاکید کرد: ما نهایت توجه و دقت را در بخش شناسایی اشتغال پنهان مقرری بگیران در سرلوحه کار خود قرار داده ایم تا بتوانیم جمعیت بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم .
جناب آقای یاوری ادامه داد: قانون بیمه بیکاری از حدود 30 سال در کشور در حال اجراست که امیدوارم بتوانیم در قانون بیمه بیکاری اصلاحی بوجود بیاید که قطعا در این خصوص از نقطه نظرات کارشناسی استانها بهره خواهیم برد .
مدیرکل دفتر حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در بحث حمایت از مشاغل همکاران ما در سراسر کشور کار فراوانی انجام می دهند .پس از سخنان مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری نمایندگان استانها مطالب خود را ارایه نمودند. 

رئیس اداره حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری استان خراسان رضوی 

به موضوع افزایش مقرری بگیران و افزایش ریزش و نیروی کار در استان اشاره نمود. وی اظهار داشتند که به دلیل مشکلات برخی از واحد های اقتصادی بزرگ همانند پدیده، ثامن الحجج، میزان و ... تعداد ریزش نیروی کار افزایش یافته و مسئولین باید در این خصوص تدابیری بیاندیشند. وی همچنین افزودند که ما در حال انعقاد تفاهم نامه سه جانبه با سازمان تأمین اجتماعی و بهزیستی برای برگزاری دوره های آموزشی مهارت های زندگی برای مقرری بگیران بیمه بیکاری هستیم. ایشان در ادامه افزودند علی رغم افزایش تعداد مقرری بگیران، استان با راه اندازی بازرسی های مشترک برای شناسایی اشتغال پنهان توانست میزان صرفه جویی خود را از مصارف بیمه بیکاری افزایش دهد و تعداد مقرری بگیران خود را کنترل نماید. 

رئیس اداره حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری استان خوزستان

ضمن ارایه گزارش عملکرد 8 ماهه استان، اظهار داشتند که خوشبختانه میزان افزایش مقرری بگیران در این استان زیاد نبوده و اغلب به دلیل پروژه ای بوده استان و نیز کمبود بودجه عمرانی بسیاری از پروژه ها تعطیل شده است . وی به تعیین تکلیف کارگران پروژه ای در اصلاح قانون بیمه بیکاری اشاره نمود و از طرفی در اصلاح قانون بنگاههای مشکل دار در کنار بنگاههای نیازمند طرح اصلاح ساختار قرار گیرد. رئیس بیمه بیکاری استان همچنین افزودند دوره های آموزش فنی و حرفه ای اصلاً متناسب با نیاز بازار کار استان نیست و در این خصوص با تدابیری اندیشیده شود تا رشته هایی چون صیادی ، شیلات و... در دوره ها پیش بینی گردد. وی در خصوص شناسایی اشتغال پنهان و صرفه جویی های ناشی از آن اشاره نمود که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. 

رئیس اداره حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری و نیز کارشناس مسئول اداره مربوطه استان اصفهان
ایشان ابراز نمودند باید ابزارهایی قانونی استفاده کنیم که مقرری بگیران خودشان رغبتی به استفاده از بیمه بیکاری نداشته باشند در مورد زنان سرپرست خانوار نیز اولویت بیشتری بدهیم. سپس خانم امینی نیز عملکرد6 ماهه بیمه بیکاری استان را تشریح و سپس به این مطلب اشاره نمودند که بدلیل کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش بیشتر بنگاههای اقتصادی به تعطیلی و یا تعدیل نیرو اقدام میکنند ضمنا این نکته را یاد آور شدند که نرخ بیکاری استان نسبت به سال قبل 2/19 درصد افزایش یافته است. در ضمن به عدم انطباق رشته های اموزش فنی و حرفه ای با نیاز بازار کار اشاره نمودند. 

رئیس اداره حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری استان سیستان و بلوچستان
وی به بیان مشکلات و چالش ها در استان پرداختند و در اظهارات خود ابتدا به کمبود نیروی انسانی در استان اشاره نمودند و سپس به مشکلات بنگاههای مشکل دار که برخی از سیاست ها و تصمیم گیری ها باعث تشدید مشکلات می شود. وی به تعطیلی کشتارگاههای مرزی به دلیل منع ورود دام اشاره کردند و اینکه در استان شغل های کاذب زیاد است و افراد عمدتاً به مشاغل سنتی اشتغال دارند. به دلیل کثرت پروژه های عمرانی گاز، راه آهن و...بیشترین افراد در این پروژه ها اشتغال دارند و در حال حاضر نیز این پروژه ها به دلیل کمبود بودجه در حال تعطیلی است و باید در این خصوص فکری کرد. باید اصلاحیه قانون به گونه ای صورت گیرد، که کارگران پروژه ای مشمول قانون شوند و بتوانند از بیمه بیکاری بهره گیرند و در غیر اینصورت 3 درصد حق بیمه بیکاری حذف شود. در خصوص عدم اثر بخشی آموزش های فنی و حرفه ای نیز اشاره نمود. 

رئیس اداره حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری استان گلستان
استان گلستان به پرداخت دستمزد بسیار پایین تر از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در استان اشاره نمود. در استان افراد به دلیل بیکاری زیاد مجبورند دستمزدهای پایین را بپذیرند تا بیکار نمانند.
مشکل اصلی در این استان این است که همه افراد به جز اتمام قرارداد، پرونده ایشان در مراجع حل اختلاف قانون کار بررسی می شود. در مراجع نیز اغلب رای اخراج غیر موجه صادر می شود و حل اختلاف قانون کار بررسی می شود و به دلیل شرایط خاص رای بازگشت به کار صادر نمی شود.
در کارگاههای خانوادگی نیز اغلب مشاهده می شود که افرادی فردی را غیر از خانواده به صورت نوبتی اشتغال می یابند و بیکار می شوند، فقط برای اینکه از بیمه بیکاری استفاده کنند.
لذا لازم است که در این خصوص تدابیری اندیشیده شود یا به کمیته های دو نفره اختیاراتی تفویض شود که بتوانند مانع از این امر شود یا طی بخشنامه اعلام کرد که رای بازگشت به کار در مرحله اول الزامی باشد. یکی دیگر از کارشناسان استان به موضوع عدم تمکین تامین اجتماعی به ماده 148 قانون کار و ماده 36 قانون تامین اجتماعی اشاره نمود که پرداخت مقرری را منوط به وصول حق بیمه می دانند. در خصوص واحد های مشکل دار نیز، هرگاه بحث حمایت می شود مسئله وام و تسهیلات را مطرح می کنند، در حالیکه برای جذب نیرو و ایجاد اشتغال نه به وام بلکه به اصلاح قوانین و مقررات و کاهش حق بیمه نیاز دارند. 

رئیس اداره حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری استان فارس
ایشان پیشنهاداتی در خصوص تبصره 1 ماده 2 قانون بیمه بیکاری و نیز بند الف ماده 6 ونیز ماده 7 قانون بیمه بیکاری همچنین ماده 8 و نیز تبصره 3 ماده 8 قانون بیمه بیکاری ( اصلاحات قانون) اشاره داشتند . 

جلسه با فرمایشات جناب آقای مهندس هفده تن معاون محترم روابط کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ادامه یافت. ایشان در سخنان خود ضمن خیر مقدم به همکاران استانی، بیشتر مشکلات را ناشی از شرایط بد اقتصادی دانست و اینکه اقتصاد در ایران رشد نکرده و کوچک مانده است. منظور از رشد، رشد مولد است، رشدی که در زایشگاهش، اشتغال متولد شود. قوانین به مرور زمان نیازمند تغییر است هدف ما تامین امنیت، آزادی، معیشت آبرومند، مزدی با قدرت پس انداز و شادی و نشاط نیروی کار است.با توجه به اینکه هزینه تولید بسیار بالاست به همین دلیل اقتصاد از رقابت می افتد.ایجاد یک سیستم بیمه بیکاری با رویکرد توانمند سازی هدف ماست ایشان در ادامه صحبت هایشان گفتند که باید بدنبال تحلیل آمار باشیم نه آمار توصیفی. ایشان تاکید داشتند اگر نرم افزار جامع روابط کا راه اندازی شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

۲۱ آذر ۱۳۹۵ ۰۹:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید