اخبار

سومین نشست تخصصی هم اندیشی بیمه بیکاری با حضور 6 استان

سومین نشست تخصصی هم اندیشی بیمه بیکاری با حضور 6 استان
سومین جلسه هم اندیشی حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری با حضور روسای ادارات و کارشناسان مرتبط در حوزه بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل 6 استان هرمزگان ، بوشهر ، کرمانشاه ، زنجان ، اردبیل و کردستان در مورخ 29/9/95 در محل سالن کنفرانس....

گزارش جامع از سومین نشست تخصصی هم اندیشی بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل با حضور روسای ادارات و کارشناسان ذیربط در 6 استان

سومین جلسه هم اندیشی حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری با حضور روسای ادارات و کارشناسان مرتبط در حوزه بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل 6 استان هرمزگان ، بوشهر ، کرمانشاه ، زنجان ، اردبیل و کردستان در مورخ 29/9/95 در محل سالن کنفرانس طبقه سوم وزارت متبوع تشکیل گردید.
در این جلسه پس از تلاوت قرآن مجید ابتدا سرکار خانم دکتر مهدی پور معاون محترم بیمه بیکاری ضمن عرض خیر مقدم خدمت میهمانان محترم مدعو از استانها، مقدماتی را در خصوص برنامه ها و فعالیت های حوزه مربوطه در ستاد و اجرا بیان نمود در ادامه با تشریف فرمایی آقای یاوری مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری، ایشان نیز با بیان نکاتی ارزشمند در خصوص برنامه های دستاوردمحور، مسائل و مشکلات و پیشنهادات و توقعات از همکاران استانی، مواردی را جهت اطلاع و پیگیری همکاران ارائه نمودند.
سپس هر یک از همکاران و مسئولین مدعو، به ایراد سخنرانی و بیان مسائل چالش های استان پرداختند که خلاصه مطالب ارائه شده در جلسه مذکور ، بشرح ذیل می باشد: 

اداره حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری استان کرمانشاه
با توجه به اینکه همکاران محترم حوزه معاونت روابط کار در استان کرمانشاه اخیراً به تهران مراجعه و اهم موارد و عملکرد خود در این حوزه را به سمع و نظر مسئولین ستادی رسانده بودند، لذا در این جلسه فقط به بیان موارد اصلاحی قانون بیمه بیکاری اشاره گردید که در این زمینه به مواردی از قبیل ماده 4، 6 و تبصره ماده 7 اشاره شد. وی اشاره نمودند که در اجرای قانون بیمه بیکاری باید انگیزه کار و کارآفرینی در افراد را تقویت کنیم ، وی همچنین در خصوص مقرری بگیران افراد 55 سال سن و بیشتر اشاره نمود که در قانون بیمه بیکاری سابقه 10 سال برای آنها تعیین نشده در حالی که تأمین اجتماعی 10 سال سابقه را ملاک بازنشستگی آنها قرارداده است. 

اداره حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری استان بوشهر
همکاران مربوط در این استان به مشکلات واگذاری برخی از امور غیر حاکمیتی بیمه بیکاری به کاریابی ها در مرحله اجرا اشاره داشتند. عدم همکاری شرکت پشتیبان برای دستگاههای حضور و غیاب و عدم توان مالی استان در عقد قرارداد در این زمینه نکته دیگری بود که توسط ایشان بیان گردید. ضمناً به مشکل پرونده های وارده از پارس جنوبی و افزایش تعداد مقرری بگیران ، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش بنگاههای تولیدی اشاره داشته و پیشنهاد ارائه تسهیلات کم بهره به واحد های مشکل دار استان را بیان نمودند. 

اداره حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری استان هرمزگان
ضمن بیان مواردی در خصوص شاخص های اولویت دار اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری علی الخصوص شاخص تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری و شاخص برقراری مقرری بیمه بیکاری، موارد مد نظر در خصوص اصلاح قانون فعلی بیمه بیکاری مطرح گردید. ایشان به سوق دادن تبصره 3 ماده 9 قانون بیمه بیکاری به سمت اشتغال مجدد مقرری بگیران و ارائه تسهیلات ارزان قیمت و همچنین بهره مندی از مقرری بگیران تحصیل کرده در فرایند تولید اشاره داشتند. همچنین با توجه به موقعیت منطقه پیشنهاد شمولیت صیادان و نیز اتباع خارجی دارای روادید کار، از بیمه بیکاری را ارائه نمودند.
همچنین به لحاظ نمودن مورد "عدم حضور مقرری بگیران در زمانهای مشخص به اداره کار محل جهت حضور و غیاب" در فرم 10 نرم افزار به عنوان مصادیق قطع مقرری اشاره نمودند. وی در پایان پیشنهاد کردند که مراکز آموزش فنی و حرفه ای گواهی شرکت در کلاس ها را علاوه بر تأمین اجتمعی به ادارت کار هم ارسال نماید تا بتوانیم بیشتر بر حضور مقرری بگیران در دوره های آموزشی نظارت کنیم/. 

اداره حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری استان زنجان
اولویت قراردادن کمک به واحد های مشکل دار برای کاهش تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری ، و بهره گیری از پتانسیل و ظرفیت طرح رونق تولید و رسیدگی به زنجیره مشکلات واحد ها- مدیریت واکنشهای کارگری- انگیزه مند نمودن همکاران اجرایی در شناسایی و کشف اشتغال پنهان و به تبع آن کاهش تعداد کل مقرری بگیران، از جمله موارد بیان شده از سوی ایشان بود. همچنین در خصوص اصلاح قانون بیمه بیکاری به افزایش حداقل سابقه 6 ماه جهت بهره مندی از مزایای بیمه بیکاری، اصلاح تبصره ماده 7- اصلاح جدول ماده 7- افزایش دامنه پوشش مقرری بگیران بیمه بیکاری از طریق شمولیت کارگرا ن پروژه ای و همچنین اشتغال مجدد مقرری بگیران از طریق ارائه تسهیلات از محل صندوق کارآفرینی ، اشاره گردید.
ازسوی دیگر به مشکلاتی از قبیل عدم حل مشکل مادران از سوی تامین اجتماعی استان و مبهم بودن بند یک تفاهم نامه در خصوص پروژه ای ها اشاره داشتند.

اداره حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری استان اردبیل
عمده مسائل مبتلا به استان را بلا تصدی بودن حدود 30% از پست های حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری در سطح استان و عدم امکان استخدام و تکمیل آنها- عدم عقد قرارداد پشتیبانی دستگاههای حضور و غیاب ، عدم وجود انگیزه لازم در همکاران جهت شناسایی اشتغال پنهان مقرری بگیران، حق الزحمه پایین همکاران حمایت از مشاغل، مشکلات موجود در تهیه آمار اشتغال مجدد آموزش دیدگان فنی و حرفه ای به دلیل عدم تناسب رشته های ارائه شده در مراکز آموزش فنی و حرفه ای با نیاز بازار کار منطقه ، عدم دسترسی واحد های شهرستانی به نرم افزار واحد های مشکل دار ، عدم امکان ذخیره اطلاعات بطور مرحله ای در نرم افزار واحد های مشکل دار ، عدم وجود دستور العمل مدون و مشخص در نحوه رسیدگی و حل مشکلات واحد های تولیدی، و نیز عدم دسترسی ادارات تابعه به نرم افزار واحدهای مشکل دار جهت تکمیل آن را از جمله مشکلات استان دانستند. وی همچنین به عدم وجود تعریف دقیق از مفهوم اشتغال مجدد مقرری بگیران آموزش دیده اشاره نمودند که با شفاف سازی بهتر می توان اقدام کرد. 

اداره حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری استان کردستان
کارشناس استان صحبت های خود را با این جمله گلایه آمیز که ای کاش زمان بیشتری بود تا حرف های بیشتری می زدیم ولی متاسفانه 10 دقیقه بیشتر فرصت نیست شروع نمود. وی به ارائه تسهیلات کم بهره به واحد های مشکل دار جهت حمایت از تولید و اینکه حمایت از تولید موجب کاهش تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری می شود به ارائه حمایت های بیمه ای مانند ماده 103 و 80 قانون برنامه پنجم توسعه اشاره نمود. وی به تشکیل کمیته ها و بازرسی مشترک برای کشف اشتغال پنهان، عدم تناسب دوره های فنی و حرفه ای با نیاز بازار کار ، عدم تمکین سازمان تامین اجتماعی از ماده 36 قانون تامین اجتماعی و برقراری مقرری منوط به پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما، اصرار نابجای تامین اجتماعی به خانوادگی بودن کارگاه ها علی رغم وجود گزارشات بازرسی در این زمینه ، عدم تمکین تامین اجتماعی به بخشنامه مرخصی زایمان بانوان- عدم دسترسی شهرستانها به نرم افزار واحد های مشکل دار، عدم تمدید گارانتی و خدمات دستگاههای حضور و غیاب در استان و بلا تکلیفی در این زمینه، از جمله نکاتی بود که نماینده استان کردستان بیان نمود. همچنین ایشان پیشنهاد افزایش حداقل سابقه 6 ماه جهت بهره مندی افراد از بیمه بیکاری و همچنین بهره مندی واحد های مشکل دار از مزایای بیمه بیکاری تا زمان خروج از مشکل را ارائه نمودند. در پایان هم آقای یاوری، خانم ها مهدی پور معاون بیمه بیکاری و بهرامی معاون حمایت از مشاغل و روسای ادارات ستادی حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری هر کدام به ارائه پاسخ سوالات مربوطه پرداختند. جلسه در ساعت 12 به پایان رسید.

۵ دی ۱۳۹۵ ۱۵:۰۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید