اخبار

بررسی شیوه‌های حمایت از مشاغل از دست رفته فاجعه خیابان جمهوری

بررسی شیوه‌های حمایت از مشاغل از دست رفته فاجعه خیابان جمهوری
اما اینگونه حواث خسارات مالی و اقتصادی نیز به همراه دارند و حادثه پلاسکو نیز مستثنی از این قاعده نبود. ساختمان پلاسکو یکی از مراکز اصلی تجاری تولید و عرضه پوشاک بود که ...

به گزارش اصلاحات نیوز: اما اینگونه حواث خسارات مالی و اقتصادی نیز به همراه دارند و حادثه پلاسکو نیز مستثنی از این قاعده نبود. ساختمان پلاسکو یکی از مراکز اصلی تجاری تولید و عرضه پوشاک بود که طبق اعلام رسمی‌اتاق اصناف ایران حدود ۵۶۰ واحد را تخریب کرد. طبق صورت گرفته سهم ساختمان پلاسکو از بازار پوشاک ایران ۲ درصد و سهم اشتغال این مجتمع تجاری نیز حدود ۰٫۶ از فرصت شغلی صنعت پوشاک بود.
در عین حال عده‌ای بیکار شدند که طبق پیش‌بینی‌ها و برآوردهای صورت گرفته بیش از ۳ هزار فرصت شغلی نیز با این حادثه از بین رفته است. مسئولان اما طی این چند روز وعده‌هایی دادند که مهمترین آن موضوع وعده پرداخت تسهیلات به شاغلانی که فرصت شغلی آنها از دست رفته است. در این زمینه علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز گذشته با حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو، وعده پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ۱۰۰ میلیون تومانی برای کسبه این مرکز تجاری و تولیدی با بهره ۴ درصد داده است. یکی از مواردی که در برنامه‌های حمایتی مسئولان دولتی و شهری کشور مطرح شد، در نظر گرفتن مکانی موقت برای اشتغال مراکز تولید پوشاک است تا در ایام باقی مانده تا پایان سال شمسی بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
برقراری بیمه بیکاری بدون تشریفات اداری و از روز حادثه
از سوی دیگر، موضوع بیمه بیکاری برای کارگرانی که شغل خود را از دست داده‌اند مطرح می‌شود؛ موضوعی که در این زمینه حاتم شاکرمی‌مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهران در گفتگو با «تجارت» با تشریح جزئیات برقراری بیمه بیکاری شاغلان ساختمان پلاسکو گفت: در این زمینه طبق دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صبح روز گذشته کمیته‌ای متشکل از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیر کل سازمان تامین اجتماعی غرب تهران تشکیل شد. وی درباره تصمیمات اتخاذ شده در این کمیته گفت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، از روز گذشته صبح در محل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی واقع در خیابان سرهنگ سخایی تقاطع ۳۰ تیر، چندین ایستگاه پذیرش تقاضای برقراری بیمه بیکاری مستقر شد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران ادامه داد: ایستگاه‌های اداره کار مستقر در آدرس مذکور از روز گذشته ساعت ۸ صبح تا ۱۸ آماده پذیرش شاغلان ساختمان پلاسکو و برقراری بیمه بیکاری این افراد هستند.
شاکرمی‌با بیان اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده مراحل برقراری بیمه بیکاری این افراد خارج از تشریفات اداری انجام می‌شود ادامه داد:متقاضیان و مراجعه کنندگان برای برقراری بیمه بلافاصله به شعبه ۲۶ تامین اجتماعی معرفی می‌شوند. وی درباره زمان برقراری بیمه بیکاری افراد گفت: بیمه بیکاری افراد مشمول، از روز حادثه برقرار خواهد شد. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در پاسخ به این سوال که چه مدارکی از متقاضیان دریافت می‌شود نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه شرایط برای دسترسی به مدارک این افراد شاید میسر نباشد، مبنای برقراری بیمه بیکاری اظهارات خود افراد و بررسی‌هایی است که از طرف دستگاه‌های مربوطه انجام خواهد شد. شاکرمی‌در پاسخ به این سوال که شاید برخی کارگران این ساختمان با تخلف کارفرمایان تحت پوشش بیمه قرار نگرفته باشند، تکلیف این کارگران چیست؟ گفت: این موضوع بسیار مهمی‌است؛ در مرحله اول این کارگران نیز مشمول بیمه بیکاری می‌شوند اما با توجه به اینکه لیست کارفرمایان در سازمان تامین اجتماعی موجود است در آینده اسامی‌این کارگران از طرف کارفرمایان آنها استعلام خواهد شد.
کارگران پلاسکو در اولویت معرفی برای اشتغال
علاوه بر این کریم یاوری مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی درباره اشتغال افراد بیکار شده می‌گوید: کارگران بیکار شده پلاسکو در اولویت معرفی برای اشتغال قرار می‌گیرند و مقرری بیمه بیکاری کارگران بیمه شده ساختمان پلاسکو با معرفی واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می‌شود. وی تاکید کرد: در صورتی که سابقه کارگران بیمه شده ساختمان پلاسکو حتی از ۶ ماه هم کمتر باشد مطابق به کارگران دارای ۶ ماه سابقه، از مزایای دریافت مقرری بیمه بیکاری استفاده خواهند کرد. یاوری افزود: واحد‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، خارج از نوبت و حتی در غیر وقت اداری آماده پاسخگویی به کارگران ساختمان پلاسکو هستند. مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری از کارفرمایان و کارآفرینان خواست ضمن بیمه کردن نیروی کاری خود، حق بیمه بیکاری کارگران را که مبلغ آن ۳ درصد مبالغ پرداختی به آنهاست ، برای استفاده در ایامی‌که کارگر بدون میل و اراده از کار بیکار می‌شوند، پرداخت کنند. وی همچنین گفت: بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مثل زلزله، جنگ و آتش سوزی و … بیکار می‌شوند با معرفی واحد‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی از «مقرری بیمه بیکاری» استفاده می‌کنند. بر اساس این گزارش صنعت پوشاک و کفش ایران در کنار صنعت آی.تی(فناوری اطلاعات)، گردشگری و حمل و نقل از فرصت‌های شغلی با ظرفیت‌های بالا در کشور هستند به طوریکه سیاستگذاری در حوزه اشتغال در صنعت پوشاک یکی از سیاست‌های وزارت کار قرار گرفته است. صنعت پوشاک ایران ظرفیت اشتغال حدود یک و میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را دارد اما در حال حاضر حدود ۵۵۰ هزار نفر در بخش پوشاک کشور اشتغال دارند. به هر روی امید می‌رود با مسئولان در فرایند حمایت از مشاغل و کارگرانی که شغل خود را از دست داده‌اند هم در جریان پرداخت بیمه بیکاری و هم در سیاست‌های پرداخت تسهیلات به گونه ای عمل کنند که خسارات اقتصادی و اشتغالی ناشی این حادثه ناگوار جبران شود.

۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید