اخبار

کارگاه آموزش بیمه بیکاری در استان همدان با حضور جناب آقای کریم یاوری

کارگاه آموزش بیمه بیکاری در استان همدان با حضور جناب آقای کریم یاوری
مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری خبر داد: سال گذشته حدود 31 هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری آموزش هاي فنی – حرفه ای فرا گرفتند
مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: در سال 95 حدود سی و یک هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری برای طی دوره های مهارتی و آموزشهای فنی و حرفه ای و ارتقاء مهارت به مراکز آموزش فنی و حرفه ای در کل کشور معرفی شدند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، کریم یاوری در کارگاه آموزشی بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل استان همدان اعلام کرد: به منظور صیانت از نیروی کار و حمایت از پایداری تولید و بنگاههای اقتصادی چتر حمایتی بیمه بیکاری با گسترش دامنه پوشش برای کارگرانی که بدون میل و اراده از کار بیکار می شوند با رویکرد اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری و کاهش طول مدت ماندگاری مقرری بگیران در برزخ بیکاری به جدیت پیگیری شده که در این رابطه نتایج خوبی نیز به دست آمده است .
وی در خصوص مقررات مربوط به مشمولان بیمه بیکاری گفت: کلیه مشمولان قانون تأمین اجتماعی که تابع قوانین کار و کشاوری هستند مشمول قانون بیمه بیکاری و حمایت های مندرج در آن هستند  مشروط بر آن که بدون میل و اراده از کار بیکار شده باشند.
وی در این خصوص تصریح کرد: بازنشستگان و از کارافتادگان، صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه  شدگان اختیاری و اتباع خارجی مشمول بیمه بیکاری نمی باشند.
وی افزود:  بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث قهریه و غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی و... بیکار شوند با معرفی واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می شوند.
یاوری خاطرنشان کرد:  از آنجا که بیکارانی که بدون میل و اراده به چرخه دریافت مقرری بیمه بیکاری در طی سال وارد و پس از طی دوره استحقاق و یا معرفی آنها به اشتغال مجدد و... از مقرری بگیران بیمه بیکاری خارج می شوند در سال 95 حدود سیصد هزار نفر از این حمایت اجتماعی برخوردار شده اند.
یاوری با اشاره به این که حق بیمه بیکاری به میزان 3% درصد مزد بیمه شده است، گفت: این مبلغ  تماماً توسط کارفرما تأمین و پرداخت می شود؛ ضمن این که تمام مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری جزء سوابق پرداخت حق بیمه شده از نظر بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب میشود.
وی یادآور شد: دولت مکلف است همه ساله از طریق سیستم بانکی و منابع اعتباری سازمان تأمین اجتماعی و با استفاده از اعتبارات قرض الحسنه طرحهای اشتغالزایی مشخصی را جهت اشتغال به کار بیکاران مشمول قانون بیمه بیکاری در بودجه سالانه کشور پیش بینی و رأساً یا از طریق شرکت های تعاونی و یا خصوصی و با نظارت وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی به مورد اجرا بگذارد.
نماینده وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید کشور گفت:کارفرمایان بنگاههای اقتصادی می توانند در صورت هرگونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجائی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید که در راستای سیاست های اقتصادی و اجتماعی دولت صورت گیرد با تصویب شورایعالی کار از امتیازات و حمایت های مندرج در قانون بیمه بیکاری بهره مند گردنند.
وی افزود: مشکلات بنگاههای اقتصادی به دو دسته برون کارگاهی و درون کارگاهی تقسیم می کردند، مشکلات درون کارگاهی همانند کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش- بدهی معوق پائین بودن هزینه های تولید، مطالبات کارگری، سوء مدیریت، اختلاف بین سهامداران و نیاز به اصلاح ساختار و... که ضرورت توجه ویژه مدیران و کارفرمایان برای حل این معضلات لازم و اساسی است، اما مشکلات برون کارگاهی همانند رکود، تحریم ها، واردات بی رویه قاچاق، مطالبات از دستگاهها و سازمانهای دولتی و... می بایستی از طریق اتخاذ سیاست های منطقی و اصولی و قانونی توسط دولت نسبت به رفع و به حداقل رساندن این معضلات اقدام و کارآفرینان، کارفرمایان و سرمایه گذاران را از این طریق مورد حمایت قرار داد.
وی ادامه داد: با  تشکیل کارگروههای تسهیل و رفع موانع تولید در استانها و کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید در کشور مدت زمان رسیدگی و بررسی واحدهای مشکلدار کاهش یافته است.
مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی اظهار کرد:  در سال 95 حدود چهار هزار بنگاه اقتصادی با حدود ششصد هزار کارگر توسط وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی در تمامی استانهای کشور مورد حمایت قرار گرفته اند.
۸ اَمرداد ۱۳۹۶ ۱۳:۵۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید