اخبار

برگزاری کارگاه آموزشی بیمه بیکاری در استان ایلام

برگزاری کارگاه آموزشی بیمه بیکاری در استان ایلام

صبح روز چهارشنبه، بیست و دوم شهریورماه، با حضور آقای کریم یاوری مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مهندس شیرخانی سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام و روسای شهرستانی و کارشناسان حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، کارگاه آموزشی حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری در محل سالن جلسات اداره کل برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی ایلام، در این کارگاه آموزشی، مهندس شیرخانی سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، به آمار مقرری بگیران بیمه بیکاری در 5 ماهه امسال در استان اشاره کرد و گفت: در این مدت تعداد کل مقرری بگیران 670 نفر بوده است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، افزود: در پنج ماهه اول سالجاری 38 مورد اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان محقق شده است که در پیش بینی های انجام گرفته شده توسط کارشناسان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، 96 نفر برای سال 1396 استان ایلام در نظر گرفته شده است که در مدت زمان باقیمانده با تلاش همکاران این تعداد محقق خواهد شد.

مهندس شیرخانی، حمایت از واحدهای تولیدی، خدماتی و صنعتی واحدهای مشکل دار در جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید از طریق معرفی مقرری بگیران واجد شرایط جهت بکارگماری در واحدهای مذکور، تشویق کارفرمایان در بکارگماری مقرری بگیران جهت بهره مندی از تبصره یک ماده 6 قانون بیمه بیکاری، افزایش مهارت های فنی مقرری بگیران از طریق معرفی به مراکز آموزشی فنی و حرفه ای جهت اشتغال مجدد آنان را از مهم ترین عوامل افزایش اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری ذکر کرد.

در ادامه آقای یاوری مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سال گذشته، 50 هزار بنگاه برای اخذ تسهیلات در سایت بهین یاب ثبت نام کردند که از این تعداد، 25 هزار بنگاه این تسهیلات را دریافت کردند.

وی اظهار کرد: پارسال در مجموع 180 هزار میلیارد ریال تسهیلات بدین منظور از سوی دولت اختصاص یافته بود که این تعداد بنگاه اقتصادی از این منابع مالی استفاده کردند.
آقای یاوری افزود: 220 هزار نفر از کارگران کشور که شغل خود را طی سالیان گذشته از دست داده بودند، هم اکنون مقرری بیمه کاری دریافت می کنند که سهم استان ایلام از این تعداد تقریباً 700 نفر است.
مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: مقرری بیمه بیکاری، معادل سه درصد مزدی است که کارفرما به کارگر پرداخت می کند و از محل این مبلغ کارگرانی که بدون میل و اراده از کار بیکار می شوند، مورد حمایت قرار می گیرند.
آقای یاوری با اشاره به این که حمایت اجتماعی مستند به قانون بیمه بیکاری برای کارگران در کل کشور برقرار می شود، تاکید کرد: بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی است و حتی هنگام وقوع حوادث غیر مترقبه از قبیل: سیل، زلزله و آتش سوزی برای کارگران بدون در نظر گرفتن سابقه کار این حمایت اجتماعی لحاظ شده و به آنان بیمه بیکاری پرداخت می شود.
وی اضافه کرد: یکی از وظایف اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، توانمند سازی مقرری بگیران با بیمه بیکاری به منظور دستیابی به اشتغال مجدد است که در این زمینه بین دستگاه های متولی امور مربوط به مقرری بگیران بیمه بیکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تأمین اجتماعی و سازمان آموزش فنی و حرفه ای، ارتباط تنگاتنگ و حرفه ای خوبی وجود دارد.
وی ادامه داد: گسترش دامنه پوشش بیمه بیکاری با رویکرد کاهش مدت استفاده از مقرری بیمه بیکاری از طریق هدایت مقرری بگیران به اشتغال مجدد و توانمند سازی آنان با ارائه آموزش های فنی و حرفه ای مورد نیاز و ارتقا مهارت آنان در مشاغل تخصصی پیگیری و دنبال می شود.
آقای یاوری با بیان این که چتر حمایت اجتماعی از کارگران بیکار شده گسترده تر شده و حمایت ها افزایش پیدا کرده است، اظهار کرد: مقرری بیمه بیکاری به کارگرانی که بدون میل و اراده بیکار می شوند از روز اول بیکاری قابل پرداخت است و ایام مقرری بگیری بیمه بیکاری جز سابقه بیمه ای قابل قبول برای ایام بازنشستگی کارگران محاسبه می شود.
وی افزود: تمام هزینه های درمانی و بیمه ای کارگران مشمول قانون بیمه بیکاری که قبلاً شاغل بوده و بدون میل و اراده از کار بیکار شده اند، همانند کارگران شاغل تامین، پرداخت و محاسبه می شود و تمام هزینه مربوط به آموزش های مهارتی مقرری بگیران بیمه بیکاری اعم از باز آموزی و تجدید مهارت و ارتقا مهارت آنان به عهده صندوق بیمه بیکاری است.

در این کارگاه آموزشی، معاون تامین اجتماعی و مدیرکل محترم آموزش فنی و حرفه ای استان ایلام، نیز در خصوص حمایت از مشاغل بیمه بیکاری و آموزش های فنی و حرفه ای توضیحاتی را ارائه کردند.

۲۶ شهریور ۱۳۹۶ ۱۳:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید