اخبار

کارگاه آموزشی بیمه بیکاری در استان بوشهر

کارگاه آموزشی بیمه بیکاری در استان بوشهر

      در راستای حسن اجرای قانون و مقررات بیمه بیکاری ، ایجاد وحدت رویه ، ارتقای دانش شغلی ، تبادل اطلاعات و همچنین به منظور هم افزایی و بهبود روش های انجام کار در روز چهارشنبه مورخ 13/10/96 کارگاه آموزشی یک روزه با حضور جناب آقای یاوری مدیرکل محترم حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت متبوع ، جناب آقای پناه مدیرکل محترم تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر ، جناب آقای دکتر خسروانی مدیرکل محترم تامین اجتماعی استان بوشهر ، جناب آقای کازرونی مدیرکل محترم آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر و با مشارکت روسای ادارات تابعه ، شعب تامین اجتماعی و مراکز فنی و حرفه ای و کارشناسان ذیربط در محل سالن جلسات اداره کل تامین اجتماعی استان بوشهر برگزار گردید.

ابتدا گزارشات مدیران کل سه دستگاه اجرایی به سمع و نظر حاضرین در جلسه رسید و در ادامه جناب آقای یاوری ضمن تقدیر و تشکر از حضور مدیران و کارشناسان مربوطه در این کارگاه ، به بیان تاریخچه قانون بیمه بیکاری و هدف نهایی این حوزه در کشور پرداختند.

ایشان افزودند: تصویب قانون بیمه بیکاری در کشور به سال 66 بر میگردد که تا سال 81 میزان منابع و مصارف از تعادل نسبتا خوبی برخوردار بود و مشکل عدیده ای در این خصوص نداشتیم اما با افزایش میزان مصارف دچار چالش و بحران هایی در این حوزه شدیم که تقریبا تا سال 93 این شرایط ادامه پیدا کرد و از این سال به بعد با تشکیل کارگروه های تخصصی فی مابین ادارات کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، تامین اجتماعی و آموزش فنی و حرفه در سطح مدیران وزارتی و نیز استانی تا حدودی شرایط تغییر کرد و توجه بیشتری به بیمه بیکاری گردید .

وی با ارائه گزارشات مکتوبی که در پایان هر سال توسط سازمان تامین اجتماعی کشور اعلام میشود یادآور شدند: از سال 93 و با تشکیل کارگروه های تخصصی یاد شده صرفه جویی و افزایش منابع در این صندوق داشته ایم که می توان به حدود 245 میلیارد تومان در سال 93 و حدود 280 میلیارد تومان در سال 94 و همچنین حدود 60 میلیارد تومان در سال 95 اشاره کرد و این مهم را مدیون تلاش و همکاریهای بی دریغ تمامی کارکنان دستگاهای اجرایی ذیربط می باشیم.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری تعداد افراد تحت پوشش بیمه ای در کل کشور را حدود 43 میلیون نفر اعلام کردند و اظهار داشتند حدود 223 هزار نفر مقرری بگیران بیمه بیکاری می باشند که از این تعداد در نیمه اول سالجاری نزدیک به 16 هزار نفر جهت کسب مهارتهای فنی و حرفه ای و نیز تجدید مهارت توسط ادارات تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مراکز آموزش فنی و حرفه ای معرفی گردیده اند .

آقای یاوری در ادامه کیفیت آموزشهای فنی و حرفه ای را یادآور شدند و تاکید کردند این مقوله باید بیش از پیش مورد توجه مدیران آموزش فنی و حرفه ای قرار گیرد و تمامی تلاش ها و اولویت ها می بایست در راستای ارائه آموزشهایی باشد که مورد نیاز بازار کار این استان است.

ایشان بیان کردند در حال حاضر در کشور به ازای هر 6 نفری که حق بیمه پرداخت می کنند ، یک نفر مستمری بگیر وجود دارد.

وی در ادامه به تعاریف و مفاهیم بنگاههای اقتصادی مشکل دار پرداختند و کمک و همکاری با بنگاههای مذکور را از اهم وظایف این حوزه برشمردند و ابراز کردند با تشکیل کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید در استان ها و همچنین در سطح ملی ، مدت زمان رسیدگی به مشکلات این نوع واحدها نیز کاهش یافته و این موضوع جای امیدواری دارد که در آینده نه چندان دور شاهد برون رفت این کارگاهها از مشکلات پیش رو باشیم .

آقای یاوری عنوان کردند مشکلات بنگاههای اقتصادی تنها در نقدینگی ختم نمی شوند و قسمتی از مشکلات درون کارگاهی هستند که میتوان به بالا بودن هزینه های تولید ، انباشت محصول ، نیاز به اصلاح ساختار ، اختلاف بین سهامداران ، تورم نیروی انسانی و ... اشاره کرد و بخشی از این مشکلات نیر برون کارگاهی هستند که در این خصوص هم می توان به رکود صنعت ، واردات بی رویه ، عدم فروش در بازار داخلی و مطالبات از سایر سازمانها اشاره کرد.

در پایان نیز حاضرین در جلسه با استفاده از پنل پرسش و پاسخ ، ابهامات و سولات خود را با مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت متبوع و همچنین مدیران کل سه دستگاه اجرایی مطرح و پاسخ های لازم را دریافت نمودند. 

۱۹ دی ۱۳۹۶ ۰۸:۵۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید